• جستجو

 

  • نشر بلخ
  • خاک ايران

ببند
نام :  
ايميل گیرنده:
  
پیغام :  
 
16252 : شمار بازدید
فرستادن به دوستان

خاک ايران

به مناسبت روز بزرگداشت فردوسي :
قطعه اي از خاک ايران،
ارمغاني از پاسارگاد
به پاس 30 سال شاهنامه پژوهي
به فريدون جنيدي تقديم شد

انجمن مثنوي پژوهان ايران – شاهين سپنتا : فريدون جنيدي ، شاهنامه پژوه و ايران شناس ، فردوسي را يگانه کسي دانست که درفش هماره بر افراشته کاويان ايرانيان را در گذر تاريخ ايران به دوش گرفته است.
فريدون جنيدي که به مناسبت 25 اردي بهشت ماه ، روز بزرگداشت فردوسي به اصفهان رفته بود در نشست انجمن مثنوي پژوهان ايران در حالي که اشک شوق بر گونه هايش روان بود و صداي لرزانش نشانگر انگيزش دروني اش بود با اشاره به اعلام سال اتحاد ملي و نقش فردوسي و شاهنامه در ايجاد همبستگي ملي از شهرداري اصفهان خواست تا به تعهدات خود در تکميل پروژه نيمه کاره بنياد فردوسي در اصفهان ، عمل کند. وي در اين مورد افزود : مگر ما برتر و بالاتر و برافراشته تر از درفش شاهنامه فردوسي در ايران داريم ؟ مگر اتحاد ملي ما وابسته به شاهنامه نيست ؟ پس چرا شهرداري اصفهان در مورد اتمام کار ساخت بنياد فردوسي اقدام نمي کند و مردم اصفهان به عنوان پايتخت فرهنگي ايران خواستار اين کار نمي شوند ؟
لازم به يادآوري است که کار ساخت بنياد فردوسي از سال 1372 خورشيدي در يک قطعه زمين سنگلاخ و متروک در کرانه زاينده رود در پشت تپه اشرف و در کنار پل شهرستان به همت محمد علي کاروان پور و با بودجه شخصي او آغاز شد اما براي تکميل طرح و تامين هزينه هاي سنگين آن ، دخترش دکتر مريم کاروان پور تعهد نمود تا 12 هزارمتر از زمين هاي خود را به شهرداري واگذار نمايد و شهرداري نيز متقابلا تعهد نمود تا کار اتمام ساخت بناي اين بنياد را برعهده گيرد. اما از آن زمان تاکنون اين طرح با همه هزينه هاي سنگيني که دربر داشته به صورت نيمه کاره رها شده است و شهرداري اصفهان براي اتمام آن اقدامي نکرده است.
در پايان سخنراني استاد فريدون جنيدي که درباره روش هاي کار او در سنجش بيت هاي افزوده به شاهنامه بيان شد ، انجمن مثنوي پژوهان ايران به پاس 30 سال تلاش شبانه روزي استاد فريدون جنيدي در راه بازشناسي تاريخ و فرهنگ ايران ، افزون بر يک جلد کتاب شرح مثنوي « گنج روان » اثر استاد علي عربيان ؛ به عنوان يک حرکت نمادين قطعه اي از خاک مقدس ايران را که از پاسارگاد و به نشانه ميراث فرهنگي در معرض خطر ايران به ارمغان آورده بود و در داخل يک جعبه ارزشمند هنري خاتم ، کار دست هنرمندان اصفهاني تعبيه شده بود به عنوان با ارزش ترين هديه به ايشان تقديم نمود و در حالي که سرود ملي اي ايران در تالار طنين انداز بود و حاضران يک صدا آن را  مي خواندند ، دکتر جنيدي در برابر ديدگان دوستداران ايران زمين ، برآن بوسه زد و بر آستانش سر ساييد.
گفتني است که دكتر فريدون جنيدى، ايران شناس ، كارشناس زبان هاى باستانى و شاهنامه پژوه  در بيستم فروردين ماه سال ۱۳۱۸ خورشيدي در روستاى فيشان نيشابور ديده به گيتي گشود. دوران نوجواني و جواني خود را به پژوهش در شاهنامه فردوسي سپري كرد . در سال 1358 « بنياد نيشابور » را بنيان نهاد و به آموزش زبان هاي ايراني و پژوهش هاي فرهنگي پرداخت . حاصل يک عمر تلاش و كوشش او نگارش كتاب هاي با ارزشي درباره تاريخ و فرهنگ و زبان هاي ايراني است كه افزون بر نسخه ويراسته شاهنامه که بيش از 30 سال از عمر خود را صرف آن نموده است و به زودي منتشر خواهد شد، از ديگر آثار او مي توان به كتاب هاي « فرهنگ واژه هاي اوستايي » ، « خود آموز خط و زبان ايران پيش از اسلام » ،  « زروان ، سنجش زمان در ايران باستان » ،  « نامه فرهنگ ايران » ، « زمينه شناخت موسيقي ايران » ، « كارنامه ابن سينا » ، « مجموعه يازده جلدي داستان هاي رستم پهلوان » ، « حقوق بشر در جهان امروز و حقوق جهان در ايران باستان » ، « زندگي و مهاجرت آرياييان بر پايه گفتارهاي ايراني » ، « داستان ايران » و … اشاره كرد .


  • بنیاد نیشابور