• جستجو

 

  • نشر بلخ
  • همایش میراث ماندگار دیلیگن

ببند
نام :  
ايميل گیرنده:
  
پیغام :  
 
910 : شمار بازدید
فرستادن به دوستان

همایش میراث ماندگار دیلیگن

زبان راجی یکی از زبانهای کهن ایران زمین است که ریشه در زبان ری باستان دارد و مردمان شهرها و روستاهای مختلفی در مرکز ایران نظیر دلیجان، خوانسار، میمه، بادرود، سرخه سمنان، وزوان، جوشقان قالی، نائین، نطنز، ابیانه، جاسب، آزران، ورکان، قالهر و .... با آن تکلم می کنند. متأسفانه این زبان شیرین و کهن که نشان از غنای تاریخی و فرهنگی این مردم دارد تحت تأثیر هجوم رسانه ها و غالب شدن زبان فارسی معیار در نظام آموزشی کشور با سرعت فزاینده ای در معرض تهدید و فراموشی قرار گرفته است. شورای اسلامی شهر و شهرداری دلیجان در تلاشی پیگیر و مستمر در جهت حفظ و ترویج این زبان با همراهی مسئولین، پژوهشگران و فرهیختگان شهر و همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور موفق به ثبت زبان راجی دلیجانی بعنوان میراث ملی کشور شده است و در همین راستا با هدف گردهمایی،  هم اندیشی و هم افزایی  فرهیختگان؛ ادیبان و پژوهشگران، حوزه زبان راجی قصد دارد همایش یک روزه ای را تحت عنوان  میراث ماندگار دیلیگُن { وات و واج } که از حمایت های علمی و معنوی برخی نهادهای مهم علمی و فرهنگی کشور نظیر کمیسیون ملی یونسکو-ایران، پژوهشکده زبان شناسی، کتیبه ها و متون ایران، بنیاد نیشابور، نشر بلخ و مرکز پژوهشی کاشان شناسی دانشگاه کاشان نیز برخوردار می باشد در تاریخ 29 بهمن ماه سال جاری در شهر دلیجان برگزار نماید. 
در این همایش که با حضور اساتید و سخنرانان برجسته علمی کشور برگزار می گردد از الواح ثبت قنات بهریار دلیجان و ثبت نظام منحصر بفرد تقسیم سنتی آب دشت بهریار نیز رونمایی خواهد شد. 
این همایش یک روزه دارای دو بخش نشست علمی، تخصصی ( صبح )  و  جشن سنتی شکر گزاری آش اسفندی ( عصر ) می باشد.

اشخاص غیر مقیم شهرستان دلیجان که علاقه مند به حضور در همایش هستند می توانند با مراجعه به سایت ویژه این همایش به آدرس  rajee.ir حداکثر تا تاریخ  1395/11/22 نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایند.
اولویت ثبت نام با شهرداران، دهیاران،  اعضای شوراهای شهر و روستا، مدیران فرهنگی، پژوهشگران، اساتید، دانشجویان و  هنرمندان می باشد.


  • بنیاد نیشابور